elveda-rumeli01
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

elveda-rumeli01

elveda-rumeli

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

HABER/RÖPORTAJ

YazarMesaj
Filiz-MerveAhmet
~ღ°•.♥.°ღFiliz Ahmetci Baş Admin&
Filiz-MerveAhmet

Kadın Mesaj Sayısı : 72
İş/Hobiler : elveda rumeli
Lakap : filizci
hangi müziği seversin? : İsyankar yÜREK
Elveda-Rumeli01 Gücü :
HABER/RÖPORTAJ Left_bar_bleue100 / 100100 / 100HABER/RÖPORTAJ Right_bar_bleue

RUH HALİN? : HABER/RÖPORTAJ Asik10
TaKıMıN? : : HABER/RÖPORTAJ Fenerbahceaq4
SiTeMiSi KiM TaVsİyE eTtİ? : : benim sitem

HABER/RÖPORTAJ Empty
MesajKonu: HABER/RÖPORTAJ   HABER/RÖPORTAJ EmptyPaz Kas. 02, 2008 8:58 pm

alıntıdır
Niçin Zarife? O’nu size tercih ettiren ne?

Ben oyuncuyum,benim gorevim verilen rolü ve karakteri en iyi sekilde canlandirmak.

Her oyuncu bir karakteri canlandırırken ilk once küçük bir pay kendinden katar,sonra da hayal gücünü kullanır ve de oyuncuların işi insanları izlemek takip etmek onların karakterinden çalmak..

Ben de toplamış olduğum karakterlerden kesitleri kullandım Zarife için..

-Biz diziyi izlerken çok duygulandığımız gibi gerçekten çokta eğleniyoruz. Şu ana dek sizi en güldüren ve en hüzünlendiren sahneyi sorsak (kendi sahnelerinizden yahut diğer hikayelerden)?

Genelde Alex ile olan her hüzünlü sahne hüzünlendiriyor birde annemle gerçek Namık’ın evinde yatak odasi sahnesi beni en çok hüzünlendiren sahne oldu.
En çok güldüğüm sahneler de gerçek Namık’la olan sahneler..

-Sanırım ilk kez Türkiye’den gelen bir ekiple böylesi uzun soluklu bir işte çalışıyorsunuz. Nasıl bir deneyim?Şebnem Sönmez ve Erdal Özyağcılar ile çalışmak nasıl?

Her bakımdan çok güzel bir deneyim ve tecrübe benim için.Ben gerçekten çok mutluyum.İnsanın bir işi basarıyla yapması için o işte huzura ihtiyaci vardır ve bu işte o huzur gerçekten çok var,çok yoğun çalışmamıza rağmen hiç yorulmuyorum..

1.Çalıştığım insanlari seviyorum ve iyi anlaşıyorum,
2. Çok başarılı ve ne istediğini bilen yönetmenlerle çalısıyorum ve bu işimi çok kolaylastırıyor.
Erdal abi ve Şebnem abla gibi yetenekli ve yıllarını bu işe vermiş oyuncularla çalışmak da ayrı güzel. Onlardan çok şey öğreniyorum ve oğrenecek daha çok şeyim var.

-Dizide en çok ön plana çıkan karakter Zarife oldu..Bunu bekliyormuydunuz?Alex&Zarife aşkı izleyicinin büyük beğenisini kazandı. Ve büyük çoğunluğun favorisi oldu. Niçin Alex&Zarife? Onları farklı ve özel kılan ne?

Zarife’nin bu kadar ön plana çıkacağını tahmin etmemiştim ama rolümü %100 yapacağımı biliyordum çünkü bugüne kadar hiçbir işimi yarım yapmadim.Bende ya hep ya hiç vardır yani büyük bir hırs..
Zarife’nin sevileceğini biliyordum.Alex ve Zarife’yi farklı kılan imkansiz aşkları tabi ki..
Belkide bizim bir avantajimiz da;Ertan’la daha üniversiteden önce tanışmamız, 4 yıl aynı sınıfta olmamız,beraber birçok kez tiyatroda roller paylaşmamız ve de çok iyi dost olmamızın verdiği enerji..

-Dizinin Türkiye'deki yansımalarını bizler görüyoruz peki ya makedonya'da gelen tepkiler nasıl? Memnun musunuz?iyi ki bu projede yer almışım dediğiniz an ne zamandı?

Iyi ki bu projede yer almisim sozunu daha ilk gunden soyledim...Cunku harika insanlarla tanisma firsatim oldu (Sebnem ablam,Gulcin,Berrak... v.b)Hepsi cok tatli insanlar.Bu dizi olmasaydi onlari tanima sansim olmazdi
Makedonyada ki tepkiler de cok iyi...Burda yasayan butun Turkler Elveda Rumeliyi izliyor ve cok seviyorlar.

Oyunculuk dışında sanatın ilgili olduğunuz başka dalları da var mı? Mesela müzik, resim gibi?

Muzik dinlemeyi cooook severim .Ama soylemeyi hic beceremem...Resim cizmeyi de bilmem.

-Ne tür müzikler dinlersiniz? Beğendiğiniz müzisyenler kimler?
Kulağıma hoş gelen her tür müzik dinlerim..Ömer Faruk Tekbilek,Mercan Dede,Kiril Çaykovski,Fahir Atakoglu,Burhan Öcal, Dead Can Dance ve Sezen Aksu.

-Elveda Rumeli'nin müziklerini nasıl buluyorsunuz?

Çok beğeniyorum.

-Bildiğimiz kadarıyla oyunculuk aileden geliyor. Siz ilk olarak oyuncu olmak istediğinize ne zaman karar verdiniz?Sahneye ilk adım attığınızda kaç yaşındaydınız?

Oyuncu olmak istedigime ilk defa 6 yaşında “Kafkas Tebeşir Dairesi” adlı oyunla sahneye çıktığımda karar vermiştim. Dedemin de meslegi olan oyunculugu kendime meslek olarak sectigim icin cok mutluyum.

Oyuncu olmasaydınız şu anda hangi meslek dalında olurdunuz?
Hiçbir zaman kendimi oyunculuktan başka bir meslekte düşünmedim.
https://elveda-rumeli01.yetkin-forum.com
Filiz-MerveAhmet
Filiz-MerveAhmet

Kadın Mesaj Sayısı : 72
İş/Hobiler : elveda rumeli
Lakap : filizci
hangi müziği seversin? : İsyankar yÜREK
Elveda-Rumeli01 Gücü :
HABER/RÖPORTAJ Left_bar_bleue100 / 100100 / 100HABER/RÖPORTAJ Right_bar_bleue

RUH HALİN? : HABER/RÖPORTAJ Asik10
TaKıMıN? : : HABER/RÖPORTAJ Fenerbahceaq4
SiTeMiSi KiM TaVsİyE eTtİ? : : benim sitem

HABER/RÖPORTAJ Empty
MesajKonu: Geri: HABER/RÖPORTAJ   HABER/RÖPORTAJ EmptyPaz Kas. 02, 2008 8:58 pm

HAYALİM TÜRKİYE'DE OYUNCULUK YAPMAK
MUSTAFA KIZIL - MAGAZİN

Elveda Rumeli'nin Zarife'si Filiz Ahmet diziyle birlikte hedeflerini de büyüttü. Üsküplü oyuncu: 'Önceleri cesaret edememiştim ama artık oyunculuğa Türkiye'de devam edeceğim' diyor..

atv ekranlarında yayınlanan Elveda Rumeli sayesinde Türk izleyicisi yepyeni yüzlerle tanışıyor... Bu oyunculardan biri de dizide Sütçü Ramiz'in ortanca kızı Zarife'yi canlandıran Filiz Ahmet... 26 yaşındaki güzel oyuncu dizide olduğu gibi gerçekten Üsküp'lü. Tiyatro kökenli bir aileden gelen Filiz Ahmet, çok küçük yaşlardan beri tiyatronun içerisinde ve aynı zamanda Üsküp Türk Tiyatrosu'nun da oyuncusu... Makedonya'da birçok ödül alan Ahmet'in en büyük hayali ise oyunculuğa Türkiye'de devam etmek...

* Elveda Rumeli'nin çekimleri nasıl gidiyor?
Çok güzel gidiyor. Yeni yeni alışıyorum. Önceden, kamera önünde oynamanın daha kolay olduğunu düşünüyordum. Çünkü yanlış yaptığında durduracaklarını ve tekrar tekrar çekerek düzeltebileceğimizi düşünüyordum. Ama şimdi anladım ki benim için tiyatro çok daha kolaymış.

AİLEM TİYATRO KÖKENLİ
* Üsküplü bir oyuncusunuz... Herkesin tek bildiği bu... Biraz kendinden bahseder misin?
Üsküp'te yaşayan en eski Üsküp'lülerdeniz. Bunlar çok sayılıdır. Çünkü çoğu, zamanında göçmüş. Kökeni tamamen Üsküplü olan sadece birkaç aile var. Oyunculuk olayına gelince; ben tiyatro kökenli bir aileden geliyorum. Dedem Lütfü Seyfullah, tanınan ünlü bir tiyatro oyuncusu ve Makedonya'da Türk tiyatrosunun kurucuları arasında zaten... Dedem de Türkiye'de 'Kurşun Ata Ata Bitmez', 'Kanije Kalesi' gibi filmlerde ve 'Komşular' diye bir dizide oynamıştı.

* Makedonya'da konservatuvardan mezun olmuşsunuz...
Makedon, Arnavut ve Türk bölümü olan bir konservatuvar. Ben de orada Türk tiyatro eğitimi veren bölümden mezun oldum. Ertan Saban, Erman Saban, Suzan Akbelge, Luran Ahmeti gibi dizide oynayan birçok arkadaşımla bu konservatuvarda beraber okuduk. Aslında lisede tıp eğitimi veren bir okulda okudum. Bu da zaten herkesi şaşırtan bir durum oluyor. Bunun dışında 2 ya da 3 yıl İsveç'te yaşadık. Sonra Makedonya'ya döndük.

* Tıp eğitimi alırken konservatuvara geçişiniz nasıl oldu?
Tıp lisesinde okurken bile tiyatroda oyunlarda oynuyordum. Liseyi bitirdikten sonra konservatuvar sınavına girdim. Yapılan sınavı kazandım. Hem de birincilikle. (gülüyor)

* Türkiye'de akrabalarınız var mı?
Çok fazla akrabamız var. Yaz tatillerinde kesinlikle Türkiye'ye geliyorduk. Bunun dışında tiyatroyla beraber festivallere çok geldik. Hem iş için hem de tatil için çok geliyordum Türkiye'ye. İstanbul'da çok arkadaşım var.

VAY BE! BİZİ SEVİYORLAR
* Diziye gelen tepkiler nasıl? İnsanlar artık sizi tanıyor Türkiye'de...
Burada herkesten ve her şeyden uzak olunca çok görmüyoruz tepkileri. İstanbul'a gidince farkına varıyorum işin büyüklüğünün. İnsanlardan güzel sözler duyuyorum ve 'Vay be gerçekten bizi seviyorlar. Gerçekten bu dizi izleniyor' diyorum. Forumlarda bizim dizide kullandığımız diyologların sokaklarda insanların diline düştüğünü okuyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor.

* Kamera önündeki ilk projeniz mi?
Bundan önce de oynadım. Ama bu kadar büyük projeler değildi onlar... Makedon televizyonlarında gösterilen, 4 ya da 6 bölümlük filmlerde oynadım. Bu kadar büyük bir ekiple ilk defa çalışıyorum.

* Türkiye'de yayınlanacak bir dizide oynayacağınız aklınıza gelir miydi?
Aslında daha önce de dizilerden teklif geldi ama kendimi hazır hissetmediğim için gitmedim. Biraz da korktuğum için hep erteliyordum. Galiba kısmetim böyleymiş. Zaten 'Sen diziye gelmedin. Dizi senin ayağına geldi' diye hep takılıyorlar bana...

* Peki dizi bittikten sonra neler yapmayı planlıyorsunuz?
Şebnem Abla'yla (Sönmez) Türkçe çalışıyoruz. Çünkü Türkiye'de devam etmek istiyorum oyunculuğa. Neden devam etmeyeyim ki! Kısmet... Ama Makedonya'daki Türk tiyatrosunu hiçbir zaman bırakmayacağım. Çünkü zaten çok az sayıda Türk oyuncu kaldı bizim tiyatroda. Bizler de gidersek tiyatronun kapanmasına neden oluruz. Bunun yaşanmasını istemiyorum.

* Türk izleyicisi sizi Zarife olarak tanıdı; neşeli ve pozitif bir karakter. Peki gerçek hayatta nasıl birisiniz?
Pozitif ve hareketli olma konusunda Zarife'yle hemen hemen aynıyım. Birkaç sene önce kötü bir kaza geçirdim ve bu kazadan sonra hayata daha geniş bakmasını öğrendim. Hayatı ertelemiyorum artık...

* 6 dil bildiğinizden bahsediliyor...
Evet... Makedonca, Arnavutça, Türkçe, İsveçce, İngilizce ve Sırpça biliyorum. Bunların hepsini konuşabiliyorum.

* Dizide Müslüman Zarife ile Hıristiyan Alex arasında yaşanan bir aşk hikayesi var. Burada bu tarz aşklar yaşanıyor mu? Toplumun bu duruma bakışı nasıl?
Tabii ki bu tarz aşklar oluyor. Ama Türk kızlar zaten küçük yaşlardan 'yakışıklı, düzgün bir Türk çocuğu bul' diye tembihleniyor. 'Makedonlar kardeşimizdir onlarla olmaz. Başkasınn bahçesinden gül toplanmaz' tarzında hep söylenirdi bize... Bu sözlerle büyüdüğümüz için zaten hep bir adım geride durduk... Sonuçta ben böyle bir ilişki yaşasam ailemin pek de mutlu olacağını sanmıyorum. Buna sıcak bakmazlar. Ama aşk kapıya dayandığında gönül kimseyi dinlemez. Böyle bir durum olursa ailem mutluluğumu ister. Belki ilk başlarda tepki verirler ama sonradan kabul ederler.

TÜRK OLARAK HİÇ ZORLUK YAŞAMADIM
* Makedonya'da bir Türk olarak yaşamak zor mu ?
Aslında hiç düşünmedim. Çok fazla Makedon ve Arnavut arkadaşım var. Hep beraber, iç içe yaşadığım için hiçbir zaman böyle bir ayrım farketmedim. Bir tek Arnavutlar ve Makedonlar'ın arasında yaşanan iç savaş sırasında ortada kalmış gibi olduk. Ama sonuçta karşımızdaki insanlar bilinçli insanlar olduğu için bize Türk'üz diye bir ayrım yapmadılar. Makedonya'da Türk olarak bir zorluk yaşamıyorum.
https://elveda-rumeli01.yetkin-forum.com

HABER/RÖPORTAJ
1 sayfadaki 1 sayfası